Форум угорських організацій Закарпаття

Форум угорських організацій Закарпаття (далі Форум) створено в 1995 році. Керівник Ласло Галас. До складу форуму входять 30 організацій, які нараховують понад 8 тисяч членів спілок, товариств, клубів, об’єднань з міст Ужгорода та Мукачева та з Берегівського, Ужгородського, Виноградівського, Тячівського, Свалявського районів.

Активні ініціатори створення Форуму: Пейтер Арпа, Арпад Долмої, Ласло Зубанич, Іштван Ваш та інші.

Головним завданням форуму є представництво і захист угорського населення Закарпаття, координація діяльності і розбудова зв’язків з громадськими об’єднаннями та підприємницькими структурами на засадах рівноправності та самостійності.

Серед основних напрямків роботи форуму – сприяння реалізації особистих і колективних прав угорців Закарпаття; участь у розробці і реалізації програм щодо вирішення їх політичних, соціально-економічних і гуманітарних проблем; сприяння збереженню культурних цінностей, відродженню традицій, піклування про відзначення національних свят та історичних ювілеїв угорського народу; здійснення благодійної діяльності, допомога молодіжним організаціям та обдарованій молоді, організація таборів відпочинку тощо.

Форум є членом Демократичної спілки угорців України, членом Конфедерації національних організацій західних областей України та Міжнаціонального форуму України, а також членом Громадського комітету Свалявського меморіального парку.

Форум виступає каталізатором усіх тих процесів, які служать консолідації угорського населення, прагне надавати допомогу всім угорцям у тому, щоб вони самі могли формувати власну долю. Активно сприяє проведенню заходів, пов’язаних з реабілітацією осіб, які були піддані репресіям за національною ознакою.

За сприяння та безпосередній участі Форуму угорських організацій Закарпаття в селах компактного проживання угорців відремонтовано та встановлено понад 80 пам’ятників та пам’ятних знаків на честь відомих діячів Угорщини, зокрема, пам’ятників королю Святому Іштвану у м.Берегово, «Турул» у смт Довге Іршавського району, «Парк Примирення» у с. Дерцен, Мукачівського району.

Організації-члени Форуму активно займаються вирішенням питань соціально-економічного характеру, підвищенням життєвого рівня угорського населення області. Тісні зв’язки підтримуються Форумом з державними фондами Угорщини. За їх допомоги реалізована земельна програма в місцях компактного проживання угорців. Так, за матеріальної підтримки Державного Фонду Угорщини, понад 20 тисяч господарників отримали землю з правом її приватизації після розпаювання колгоспів.

Форум також проводить науково-практичні конференції, круглі столи, організовує виставки. Тісно співпрацює з органами влади та місцевого самоврядування, зарубіжними організаціями.

Члени Форуму спільно з організаціями місцевого самоврядування беруть участь у реалізації понад 100 програм ЄС, зокрема, щодо зміцнення транскордонного співробітництва, розширення зв’язків, покращення життєвого рівня угорців Закарпаття.