Товариство угорської інтелігенції Закарпаття

Товариство угорської інтелігенції Закарпаття (далі ТУІЗ) створено в 1993 році і є однією з найбільших громадських організацій щодо захисту інтересів угорців області

З часу заснування і по сьогоднішній день незмінним його керівником є Юрій Дупко. За активну громадську позицію голова Товариства неодноразово нагороджувався Почесними грамотами обласної державної адміністрації та обласної ради, а також нагрудним знаком «За розвиток регіону».

Основними завданнями Товариства є об¢єднання угорської інтелігенції Закарпаття, захист інтересів угорців, підтримка культурної, науково-просвітницької та літературно-освітньої діяльності.

ТУІЗ було біля витоків створення таких організацій як: об’єднання прикордонних органів самоврядування Закарпаття (1997 р.); спілка угорських журналістів Закарпаття (1998 р.); Закарпатське агентство підтримки підприємництва (1998 р.); Закарпатське об’єднання угорських письменників (1998  р.),  Центр підтримки угорської культури (2008 р.) тощо.

Товариство є членом Громадського комітету Свалявського меморіального парку (голова Михайло Товт), ініціатором відкриття в м.Ужгороді площі Українсько-Угорської дружби та пам’ятника Шандору Петефі, відкриття музею Шандору Петефі в Ужгородській дитячій школі мистецтв, а також багатьох меморіальних дошок та пам’ятників.

Спільно з Ужгородським обществом ім. А. Духновича у 2002 році Товариством створено русинсько-угорський молодіжний клуб культури ім. А.Бродія.

У Товаристві функціонує відділ, який здійснює координацію діяльності угорської молоді. Товариство також координує діяльність творчих колективів, організовує музичні та пісенні фестивалі, свята угорського народного мистецтва, форуми дослідників місцевої історії та народної творчості, дні угорського мистецтва, проводить літературні конкурси, виставки творів художників, тощо.

Систематично проводяться наукові конференції, ведуться дослідження і публікуються матеріали з питань літератури, освіти, історії, краєзнавства та мистецтвознавства. Товариство допомагає закарпатським угорським письменникам, науковцям, членами товариства публікуватись у газетах та журналах, та видавати свої твори, монографії, статті, а також художню літературу.

Літературна секція видає щоквартальний літературно-мистецький журнал “Együtt” (“Разом”), газету “Kárpátaljai Magyar Krónika” (“Угорська Хроніка Закарпаття”).