Товариство словаків Закарпаття ім. Л.Штура

Товариство словаків Закарпаття ім. Л.Штура було створене у 1990 році спочатку як районне, а в 1992 році стало обласним. Воно було першим Товариством словаків на Закарпатті та в Україні. Зараз Товариство налічує більш як 1700 членів. Незмінним головою Товариства від початку заснування по 2009 рік був Горват Йосип Юлійович, який проявив себе як здібний і підприємливий керівник, хороший організатор, людина слова. За його безпосередньою ініціативою було організовано і досягнуто позитивних зрушень. З січня 2010 року головою товариства була обрана Валерія Баланко.

Мета товариства: мобілізувати свої внутрішні ресурси для збереження своєї самобутності, розвитку рідномовної освіти, національної культури, самосвідомості громадян, співробітництва між Україною та Словаччиною, зберегти традиції, звичаї та обряди, розвивати громадську активність громадян.

Саме тому першочерговим завданням товариства є необхідність у вивченні словацької мови, оволодіння нею членами товариства на рівні державної мови України. Товариство виступає гарантом захисту інтересів закарпатських словаків в усіх сферах суспільного життя. У своїй діяльності Товариство опирається на місцеві осередки, які працюють в 9-ти населених пунктах області, де компактно проживають словаки.

Товариством започатковано традиційні свята: «Словенска веселіца», «Словенска забіячка», «Словенскі бетлегем» та ін.

Товариство систематично проводить читацькі конференції, виставки робіт народних умільців, самодіяльних художників, вишивальниць

При підтримці органів державної влади області в почалось інтенсивно розвиватись факультативне вивчення словацької мови в навчальних закладах с.Середнє, с.Анталовці Ужгородського району, с.Довге Іршавського району, с.Родникова Гута Свалявського району, смт. Тур’я Ремета та м. Перечин. За активного сприяння Товариства, обласного управління освіти, Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти та Міністерства освіти Словаччини розроблена програма проходження курсової перепідготовки вчителів, які проводять у школах факультативні заняття зі словацької мови.

Щороку влітку учні вищеназваних шкіл та шкіл міста Ужгород направляються на відпочинок у літні табори в Словаччину. Ці та інші заходи сприяють вдосконаленню знань членами Товариства словацької мови. Сьогодні словацьку мову та літературу вивчають 96 учнів. Міністерство освіти України спільно з обласним управлінням освіти, Сторожницькою ЗОШ та Перечинською гімназією розробили навчальну програму викладання словацької мови та літератури для учнів 5-12-х класів «Література словацька та зарубіжна». Проводиться обласний конкурс на кращого оповідача казки.

Товариством підтримуються зв’язки з кафедрою словацької мови Ужгородського національного університету. Тісно співпрацює Товариство словаків Закарпаття ім. Л.Штура із Закарпатською філією Київського славістичного університету, де у 2006 році університетом відкрито словацьке відділення за спеціальністю «Словацька мова та література». На відділенні навчається більш як 50 студентів. Крім навчального процесу звертається особлива увага на проведення фахових семінарів, науково-практичних конференцій словацькою мовою. Викладачі цього вузу систематично проходять курси мовної перепідготовки в Словаччині.

За сприяння товариства словаків ім. Л.Штура випускники середніх шкіл із словацьких родин навчаються у вищих навчальних закладах Словаччини. Щороку діти-словаки оздоровлюються у таборах відпочинку в Словацькій Республіці.

Діяльність товариства сприяє подальшому утвердженню прав та свобод представників словацької національної меншини області, розвитку рідної мови, задоволенню її культурних інтересів та духовних потреб.

У своїй діяльності Товариство опирається на Статут, Конституцію та закони України.