Товариство польської культури Закарпаття ім. Гнєви Волосевич

Товариство польської культури Закарпаття (ТПКЗ) імені Гнєви Волосєвич засновано у 1995 році за ініціативи групи ужгородських лікарів польського походження. Головою ТПКЗ обрана Вакарова Галина Володимирівна, лікар обласної лікарні, одна з засновників Товариства. ТПКЗ налічує більш як 150 членів.

Польська меншина не має місць компактного проживання на Закарпатті. Більшість членів Товариства проживає в Ужгороді, Мукачеві, Перечині, Хусті. В основному це представники інтелігенції – лікарі, педагоги, науковці та службовці, для яких ТПКЗ стало своєрідним клубом, де вони мають змогу спілкуватися польською мовою, брати участь у різноманітних культурно-просвітницьких заходах.

Одним із головних напрямів своєї діяльності ТПКЗ вважає пробудження національної свідомості польського населення Закарпаття, збереження і розвиток рідної мови, культури, релігії, традицій і звичаїв. Доброю традицією стало спільне відзначення національних і народних свят, активна участь у культурних заходах, що проводяться у рамках Товариства та всієї області.

Товариство є членом Федерації польських організацій в Україні (Львів – Київ), де активно співпрацює, що значно розширює та збагачує членів  Товариства у наведенні контактів у сфері культурно-просвітницької діяльності з метою збереження та розвитку національної культури та традицій.

З 1999 року на базі Ужгородської ЗОШ № 5 функціонує польська суботньо-недільна школа при Товаристві, яка носить ім’я відомого польського філософа-гуманіста Юзефа Тішнера (керівник школи – Пулик Тетяна Олександрівна). Учнями школи крім дітей членів Товариства, можуть бути також діти, які бажають знати польську мову та літературу, географію та історію Польщі. При школі також функціонує навчальна група для дорослих. Нині школу відвідують 47 учнів. У школу запрошувались для викладання вчителі з м. Санок Підкарпатського воєводства Республіки Польща, тому польська громада має всі підстави пишатися високим рівнем підготовки учнів. Гордістю школи є випускники, котрі продовжують навчання у вищих навчальних закладах Польщі. Групи школярів мають змогу безкоштовно оздоровлюватися у літніх таборах Польщі. Реалізуються цікаві культурно-просвітницькі програми, в рамках яких молодь здійснює поїздки в сусідню Польщу та приймає польських гостей у себе на Закарпатті.

ТПКЗ і польська суботньо-недільна школа ім. Юзефа Тішнера мають власні бібліотеки літератури польською мовою. Значна частина книжок бібліотеки Товариства, яка налічує понад 6 тис. примірників, отримана в дар від польського міста Ярослав.

При Товаристві діє медична секція “Коло лєкарське”, яка підтримує контакти із зарубіжними колегами, є ініціатором і організатором міжнародних наукових конференцій. “Коло лєкарське” було ініціатором підписання угоди про співпрацю між УжНУ та Сілезькою Медичною Академією (м. Катовіце, РП).

Створено молодіжну секцію, яка стала клубом для молоді ТПКЗ, де проводяться цікаві зустрічі, дискусії, семінари.

Товариство активно співпрацює з організацією “Вспульнота Польська” (польська організація, яка опікується закордонними поляками), й за її підтримки було проведено цікаві культурно-просвітницькі акції.

ТПКЗ докладає багато зусиль для зміцнення культурних зв’язків Закарпатської області з сусіднім Підкарпатським воєводством.

Серед цікавих заходів, проведених Товариством, слід відзначити міжнародну науково-практичну конференцію «Польська культура у Західній Україні» (вересень, 2007 рік), міжнародну зустріч «Кроки по дорозі регіональної співпраці» (травень, 2009 рік), під час якої відбулася презентація книги колишньої вчительки Польської суботньо-недільної школи ім. Юзефа Тішнера Анни Гужиньської «Український досвід та рефлексії. Погляд польського вчителя». Щороку проводяться Дні польської культури.

ТПКЗ підтримує і розвиває дружні зв’язки з іншими національно-культурними товариствами Закарпатської області, а також з польськими неурядовими організаціями культурно-просвітницького спрямування, з якими укладено угоди про співпрацю.