Товариство музичної культури циган Закарпаття “Лаутарі” (Музикант)

Товариство музичної культури циган Закарпаття “Лаутарі” створено в 1998 році за ініціативи та безпосередньої участі Вілмоша Папа, якого на установчій конференції обрано головою.

До складу організації входять понад 70 членів. Серед них працівники сфери культури, педагоги, журналісти, медичні працівники, студенти, домогосподарки. Товариство “Лаутарі” активно співпрацює з органами державної влади та місцевого самоврядування. За активну громадську діяльність та вагомий внесок в розвиток ромської культури та мистецтва Віллі Папу-старшому у травні 2001 року присвоєно звання “Заслужений працівник культури України”.

У 1998 році за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження” та обласної державної адміністрації головою Товариства Віллі Папом-старшим заснований та проведений в м. Ужгороді перший Міжнародний фестиваль джазового мистецтва “Пап-Джаз-Фест”. Одним із співзасновників та співголовою оргкомітету фестивалю був син Віллі Пап-молодший.

Міжнародний фестиваль став традиційним, і зараз проводиться щорічно. За період проведення фестивалю, з 1998 року по нинішній час, на ньому виступило понад 130 джазових колективів різних держав (Україна, Угорщина, Словаччина, Польща, Росія, Австрія, США, Чехія). Фахівці стверджують, що “Ужгородський фестиваль джазового мистецтва помітно виділяється з-поміж інших українських фестивалів своєю самобутністю та унікальністю. Він став невід¢ємною часткою розвитку культури Закарпаття”.

Віллі Пап-старший за період роботи у Товаристві значну увагу приділяв розвитку театрального ромського мистецтва. За його ініціативи організовано ромський театр «Лаутарі», який працював на громадських засадах, а виконавчим директором його був Віллі Пап. Значну допомогу творчій групі театру у постановці вистав, мюзиклів надавав Віллі Пап-молодший. Він як композитор написав музику до вистав-мюзиклів «Чорний циган» та «Весілля лаутара». Колектив ромського театру за короткий час здійснив постановки мюзиклів, які мали змогу подивитися глядачі Закарпаття та десятків країн Європи і СНД.

Як голова Товариства музичної культури циган Закарпаття «Лаутарі» Вілл Пап-старший проводить активну роботу з розвитку ромської музичної культури на Закарпатті, музичного та естетичного розвитку дітей та юнацтва. Вільмош Пап користувався повагою і авторитетом серед ромської громадськості не тільки Закарпаття, але і далеко за його межами. Міг би зробити ще багато, однак раптова смерть поламала усі плани…

Нині Товариство очолює його син Вільгельм Пап (Віллі Пап-молодший)

Його мета – продовжити усі починання батька у справі розвитку самобутньої культури та мистецтва ромів Закарпаття.

Віллі Пап-молодший – активний громадський діяч, бере активну участь у культурно-мистецькому житті краю, користується повагою серед ромської молоді та активу ромських організацій, був визнаний у 1998 році в Ужгороді “Людиною року” в номінації “Культура та мистецтво”.

Під його керівництвом члени Товариства включилися в реалізацію Статутних завдань організації. Успішно проведені в м.Ужгороді чергові міжнародні фестивалі джазового мистецтва «Пап-Джаз-Фест». Значну роботу і надалі проводять дитячий фольклорний ансамбль «Лаутарі» та професійний джазовий ансамбль «Пап-квінтет», що працюють при Товаристві.

Слід вімітити також, що зазначені вище колективи і раніше, зокрема ансамбль «Пап-квінтет» під кервництвом Віллі Папа-молодшого, у 2004 році з успіхом виступив на Всеукраїнському фестивалі «Всі ми діти твої, Україно», 2005 – міжнародному фольклорному фестивалі у м.Львові, 2006 – на фестивалі «Роми Європи» у м.Будапешті (Угорщина), 2007 – м.Пряшеві (Словаччина) та ін. Колектив “Пап-Квінтет” об¢їздив з концертною програмою багато країн Європи, а дитячий фольклорний ансамбль «Лаутарі» – переможець різноманітних культурно-мистецьких заходів.

Товариство здійснює вагомий внесок у справу гармонізації міжетнічних відносин, збереження міжнаціональної злагоди краю, користується повагою і авторитетом серед ромів Закарпаття та активу громадських організацій національних меншин області. Віллі Пап-молодший, підтримуючи міжнародні культурні ініціативи, сприяє інтеграції України у Єврипейський культурний простір, розвитку різних форм обміну культурно-мистецькими здобутками між Україною, Закарпаттям зокрема, та іншими державами світу.