Товариство вірменської культури Закарпаття “Арарат”

Товариство вірменської культури Закарпатської області України створене 26 жовтня 1996 року на загальних зборах представників вірменської діаспори краю у кількості 70 делегатів з міст Ужгорода, Мукачева, Берегова, Виноградова, Тячева, Міжгір’я, Великоберезнянського та Ужгородського районів. Товариство нараховує більш як 250 членів.

Основною метою Товариства «Арарат» є збереження та розвиток національної культури, мови і традицій вірмен, які проживають у краї, сприяння освіті рідною мовою, формування та збереження національної самосвідомості молоді, забезпечення колективних прав вірмен.

Товариство сприяє засвоєнню цінностей вірменської культури, їх популяризації серед представників інших національних груп краю, виступає за збереження та збагачення вірменських національних традицій. Прагне до підтримки контактів з державними органами України і області з метою забезпечення колективних прав вірмен та вносить пропозиції щодо їх вирішення. З часу заснування Товариство провело ряд культурно-просвітницьких заходів. Так, силами Товариства, студентів та викладачів Ужгородського коледжу мистецтв проведена конференція, присвячена 140-річчю з дня народження відомого художника, засновника та керівника угорської Нодьбанської школи живопису – Шімона Голлоші, вірмена за походженням, котрий проживав і працював у м.Тячеві, де нині встановлено пам’ятник художнику.

Зусиллями Товариства «Арарат» створений струнний квартет із закарпатських музик, програму якого склали вірменські мелодії в обробці композитора Комітаса. Концерт квартету записаний на аудіоносії з назвою «Вірменські мелодії». Товариством також проведено виставку картин вірменських художників і концерт, присвяченій великому святу вірменського народу, 1700-річчю прийняття Вірменією християнства, як державної релігії. Товариство взяло участь у організації та проведенні урочистого концерту, присвяченого 100-річчю з дня народження композитора Арама Хачатуряна. В урочистостях брав участь Посол Республіки Вірменія в Україні Грач Сілванян.

Члени товариства беруть участь у фестивалях, мистецьких конкурсах. На III міжнародному конкурсі мистецтв «Срібний дзвін» у номінації «композиція» володарем 2 премії та лауреатом став Тиран Нікогосян. А на першому всеукраїнському фестивалі вірменської творчості «Моя Вірменія» у м.Київ Тирана Нікогосян виграв Диплом I ступеня із золотою медаллю в номінації «Інструментальна музика» (скрипка).

В день пам’яті жертв геноциду вірмен в Османській Туреччині члени Товариства «Арарат» взяли участь у літургії поминання загиблих в кафедральному соборі Ужгорода.

Завдяки Товариству в приміщенні школи № 8 в Ужгороді відкрито перші три класи вірменської недільної школи (директор Рузанна Варданян). Недільну школу відвідав і благословив архієпископ Української єпархії Вірменської Апостольської церкви Григоріс. Рузанна Варданян разом з журналістом Ані Нікогосян підготувала вірменсько-ураїнсько-російський словник для учнів недільних шкіл. Міністерство освіти і науки України схвалило цю роботу і рекомендувало словник для недільних вірменських шкіл в Україні.

Товариством «Арарат» організовано також Перший міжнародний шаховий турнір, присвячений 75-річчю з дня народження екс-чемпіона світу Тиграна Петросяна. У турнірі брали участь шахісти з України, Білорусії та Росії. А вже на Другому такому міжнародному шаховому турнірі, що проводився через рік після першого, вже брали участь шахісти з України, Франції, Угорщини, Словаччини, Вірменії та Росії. Переможців турніру нагородив Посол Республіки Вірменія в Україні Армен Хачатрян. А голову товариства С.С.Нікогосяна обрано віце-президентом шахової федерації області.

На запрошення Товариства «Арарат» м.Ужгород відвідав Ігор Тер-Ованесян – заслужений майстер спорту СРСР, заслужений тренер СРСР, доктор педагогічний наук, віце-президент Федерації легкої атлетики Європи, екс-рекордсмен світу зі стрибків у довжину. На міжнародному легкоатлетичному турнірі «Дружба» в Ужгороді він вручив іменний кубок переможцю у стрибках у довжину.

Товариством «Арарат» видана книга про вірмен Закарпаття «Вірменський слід», укладена С. Нікогосяном. Вийшли у світ також книги С.Нікогосяна: «Стон души», яка присвячена жертвам Геноциду вірменського народу, «Зажгите свечи», про народного майстра живопису Вірменії Мальвіні Балог та «Элегия камней», про вірменські церкви. Товариство «Арарат» сприяло опублікуванню серії статей у ЗМІ України, Вірменії, Угорщини, США, Росії.

Закарпатською телерадіокомпанією за сприяння товариства «Арарат» знято понад 10 документальних фільмів. В тому числі створено телевізійний музично-поетичний фільм «Молитва каменю» (автор сценарію С.Нікогосян), який на міжрегіональному фестивалі теле- та радіопрограм «Україна – рідний край» (м.Одеса) відзначено дипломом.

Товариство вірменської культури «Арарат» підтримує постійні зв’язки з Посольством Республіки Вірменія в Україні, найактивнішим чином співпрацює з вірменською громадою Угорщини, підписані угоди про співробітництво з вірменськими товариствами Німеччини та Австрії.