Культурно-освітня організація “Матіца Словенска” на Закарпатті

Обласна культурно-освітня організація «Матіца словенска» на Закарпатті» (далі МС) засновано в 1992 році, спочатку як місцевий осередок в Ужгороді, а з 1993 року як обласну організацію. На установчх зборах головою організації обраний Йосип Гайніш.

Діяльність товариства спрямовано на розвиток словацької національної освіти, культури, відродження обрядів, традицій, поглиблення національної самосвідомості, духовне піднесення закарпатських словаків. На сучасному етапі організація об’єднує 11 місцевих осередків і налічує більше 3500 членів.

МС виступає ініціатором факультативного вивчення словацької мови у школах населених пунктів області, де компактно проживають словаки. Так, у 1997 році в Ужгороді відкрито перший клас зі словацькою мовою навчання, а у 2004 році уже була відкрита окрема школа № 21 зі словацькою та українською мовами навчання. А у 2010 році вже відбувся третій випуск цієї першої і єдиної на Україні школи. Зараз МС на Закарпатті прикладає зусиля для прискорення переселення у нове приміщення, де також буде відкрито словацький культурний центр.

«Матіца словенска» на Закарпатті регулярно забезпечує підвищення кваліфікації вчителів словацької мови шкіл області у Словаччині (Банська Бистриця, Братислава). Щороку у співпраці з різними державним і недержавними організаціями Словаччини створюються дитячі та молодіжні літні табори на території Словаччини. В таких таборах відпочиває біля 60 – 80 дітей та молоді із словацьких сімей Закарпаття та шкіл.

У співпраці з кафедрою словацької філології УжНУ проведено ряд міжнародних наукових конференцій та семінарів, присвячених розвитку словакістики на Україні та українсько-словацьким взаєминам в області науки, освіти, культури та питань національних меншин, видано наукові збірники та навчальні посібники для закарпатських словакістів, організовується стажування студентів у Словаччині, тощо. Понад 80 словаків Закарпаття, за сприянням МС, здобувають або вже здобули вищу освіту в різних навчальних закладах Словаччини.

Організація сприяла заснуванню фольклорних колективів, які функціонують у населених пунктах, де компактно проживають словаки. Це Народний вокально-хореографічний ансамбль “Словенка” дитячої школи мистецтв у с.м.т.Середньому, Народний фольклорний колектив “Ліптаки” з Великого Березного, фольклорний колектив “Радуванка” та зразковий дитячий танцювальний колектив “Турянська долина” із с.Тур’я Ремети, „Гутнянські вечірки” із с.Родникова Гута та ін. Організація допомагає забезпечувати ці колективи сценічними костюмами, методичною літературою, запрошує словацьких хореографів і сприяє навчанню у Словаччині на курсах хореографії, драматургії, режисури. Відрадно, що наші колективи були неодноразовими призерами республіканських та міжнародних конкурсів.

За безпосередньої участі МС відкрито редакцію словацьких передач на Закарпатській державній телерадіомовній компанії «Тиса-1». Щотижня виходять в ефір теле- та радіопередачі словацькою мовою. Організація надає посильну допомогу в підготовці передач, забезпеченні технічними засобами та стажуванням працівників редакції на спеціальних курсах у Словаччині.

«Матіца Словенска» на Закарпатті має власний друкований орган “Підкарпатський словак” – єдине в Україні словацьке періодичне видання.

За фінансової підтримки Міністерства культури Словацької республіки вийшла у світ підготовлена нами перша на Україні дитяча книга словацькою мовою закарпатських авторів словацького походження Ангеліни Турак і Марії Буковинської “Казки підкарпатських словаків”. У 2005 році як результат співпраці з Інститутом етнології Словацької академії наук видано монографію „Народна культура словаків на Закарпатській Україні”. А в 2006 році була надрукована „Історія і культура словаків на Закарпатській Україні” Зденки Болерацової, кандидата філософських наук із Закарпаття.

МС – головний організатор щорічного обласного свята словацького народного мистецтва “Словенска веселіца”. Ряд заходів, започаткованих організацією, стали традиційними: обласні огляд-конкурс “Словацький бетлегем” (Словацький Вертеп), огляд-конкурс словацької народної пісні “Золотий соловейко” (спільно з Дитячою школою мистецтв с.м.т. Середнє, обласний огляд-конкурс читців словацької прози і поезії “Чарівність казки”.

Історичною подією в житті словаків краю став перший репрезентативний “Фашіанговий бал” закарпатських словаків, в якому взяли участь понад 230 членів «МС» та гостей. Метою цього заходу є не лише відновлення Фашіангових (масляничних) традицій, але й можливість зустрічі словаків краю з найвищими представниками громадського, культурного, економічного та політичного життя Словацької республіки та України. Зараз «Фашіанговий бал» став традиційним.

Голова організації Гайніш Й. є: учасником Змішаної словацько-української комісії з питань національних меншин, освіти і культури, членом Генеральної ради світового об’єднання закордонних словаків, світової Ради словаків, які проживають за кордоном.

За оцінкою «Матіци словенскої» у Словаччині Закарпатська організація визнана як одна із найактивніших словацьких організацій а словацька меншина в Україні – як одна із таких, що найбільш динамічно розвиваються у світі. Успіхи досягнуті в першу чергу завдяки активістам та прихильникам: Мар’яні Гапак, Габріелі Бровді, Терезії Вейгеші, Габріелі Мазютинець, Марії Фединець, Йосифу Товту, Володимиру Вербовському, В’ячеславу Бучині, Олі Саболчі, Мар’яні Мальчицькій, Марії Батрін, Віктору Багіну та ін. Чисельні нагороди, отримані організацією та її активістами від державних і недержавних організацій обох країн – приклад високої оцінки діяльності «Матіци словенської» на Закарпатті.