Закарпатське обласне товариство російської культури “Русский дом”

Обласне товариство російської культури “Русский дом” створено 1992 року. Біля його витоків стояли представники інтелігенції обласного центру – лікар Володимир Пахмурний, кандидат історичних наук, доктор філософії Світлана Мітряєва, художник Тетяна Романова, педагог Світлана Махортова та інші.

Першим головою товариства обрано Володимира Пахмурного, у 1995 році товариство очолила Світлана Мітряєва, пізніше – Світлана Махортова, а з січня 2005 року головою товариства обрано Тетяну Романову.

Члени товариства, а їх понад 1,5 тисячі, зосереджують свою увагу на культурологічній та просвітницькій діяльності, організації та проведенні науково-практичних конференцій, добродійних акцій, культурно-мистецьких заходів.

Діяльність товариства має свою історію. До 1999 року «Русский дом» було єдине товариство російської культури, а з 1999 року почали створюватися інші російські національно-культурні товариства.

Зараз до складу обласного товариства культури “Русский дом”структурно входять крім Ужгородського ще й Мукачівські первинні осередки, Виноградівська та Тячівська районні організації. Мета товариства – пропаганда та утвердження російської культури, мови, історії, культурологічна та просвітницька робота, формування міжетнічної злагоди.

У своїй діяльності товариство використовує різноманітні форми та напрямки роботи.

Завдяки зусиллям членів товариства були організовані концерти хору “Кантус” у м.Пермі (Росія), ювілейні вечори С.Єсеніна, О.Блока, К.Сімонова, М.Гоголя, О.Пушкіна та інші. Учні міст Ужгорода, Мукачева, Тячева беруть участь у щорічних регіональних Пушкінських конкурсах.

Товариством проводиться значна благодійницька діяльність: допомога ветеранам війни і праці, дітям-інвалідам, дітям-сиротам. До Дня Перемоги  організовуються зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни. У м.Мукачеві при товаристві створено хор, який бере участь у багатьох масових заходах міста та області. У 2002 році хор став дипломантом першого фестивалю культур національних меншин Закарпаття.

Останнім часом у діяльності товариства визначився новий напрям роботи – науковий. Група вчених, які входять до складу товариства, провела дослідження  “Росіяни в етнічній структурі Закарпаття”. На цю тему були зроблені повідомлення на конференціях у містах Ужгороді та Києві. За ініціативою членів товариства проведено міжнародний науковий симпозіум ”Українсько-російські відносини в контексті європейського співробітництва”.

Особливо плідним був для товариства рік Пушкінського 200-річчя. Завдяки ініціативі та організаторській роботі членів товариства напередодні ювілею біля Мукачівської школи, яка носить ім¢я поета, відкрито третій в області пам’ятник О.С.Пушкіну.

Товариство тісно співпрацює з органами влади та місцевого самоврядування, має ділові зв’язки з Генконсульством РФ у м. Львові та Посольством РФ в Україні. Завдяки цьому щорічно в Росії оздоровлюються  діти – переможці конкурсів та олімпіад, проходять курси удосконалення вчителів російської мови та літератури, випускники шкіл області навчаються у престижних вузах Росії.