Закарпатське обласне товариство ромів “Романі чгіб” (Ромська мова)

Закарпатське обласне товариство ромів „Романі чгіб” (Ромська мова) створено в 2003 році. Головою товариства обраний Борис Бучко. До складу Товариства входять осередки міст Ужгорода та Мукачева, Ужгородського, Мукачівського районів, які нараховують більш як 750 членів.

Мета товариства – освіта молодих ромів, їх працевлаштування.

У мікрорайоні «Шахта» м.Ужгорода повноцінно функціонує навчально-виробничий центр «Ніка». У ньому за підтримки благодійних організацій відкрито курси з фахової підготовки ромів за спеціальностями: «автослюсар», «перукар», «годинникар», «столяр», «жерстянщик», «взуттєвик». На базі навчально-виробничого центру «Ніка» створено швейний цех, де учні-роми набувають професії «швейна справа». Після закінчення навчання товариство опікується працевлаштуванням молодих спеціалістів.

Налагоджено співробітництво із Закарпатським обласним та Ужгородським міським центрами зайнятості по відкриттю на базі НВЦ «Ніка» постійно діючих курсів з фахової підготовки та перекваліфікації осіб, що стоять на обліку у цих центрах зайнятості як безробітні.

За підтримки нідерландських благодійних фондів у мікрорайоні «Шахта» м.Ужгорода відкрито сучасний культурно-просвітницький центр, на базі якого працює музична студія, спортивний комплекс та благодійна їдальня. Працюють курси з навчання молодих ромів комп’ютерній справі.

Проводяться заходи у рамках проекту «Сприяння у поліпшенні умов доступу ромського населення Закарпаття до медичних послуг», що реалізується за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Товариство здійснює благодійницьку діяльність, піклується про ромів похилого віку. Це стало можливим внаслідок тісної співпраці з благодійними фондами, зокрема такими, як Карпатський фонд, фонди “Відродження”, “Тасіс”, благодійною організацією “Доркас” та ін. Налагоджене плідне співробітництво з швейцарсько-українським проектом FORZA.

Розпочато також реалізацію проекту «Організація юридично-консультаційного Центру для захисту прав ромського населення Закарпаття», спрямованого на вирішення питань захисту конституційних прав ромської громади Закарпаття, представлення інтересів ромів у державних інституціях та судових органах, надання їм необхідних консультацій.

Діяльність товариства різнопланова і комплексно охоплює всі верстви ромського населення краю. При товаристві створена музична студія. Проводяться різноманітні конкурси серед малолітніх ромів. Організовується відпочинок та оздоровлення дітей в літніх таборах Угорщини.

Здійснюється шефство над Часлівською школою-інтернатом для дітей-сиріт. А випускники школи здобувають професію на базі Ужгородського навчально-виробничого центру, керівником якого є Борис Бучко. Ужгородській ЗОШ №14 І-ІІ ст. передані комп’ютери для навчання учнів комп’ютерної грамоти.

Голова правління Товариства Борис Бучко є членом дорадчої ради проекту «Децентралізація управління професійним навчанням в Україні», який спільно реалізують Міністерство праці і соціальної політики України та Асоціація місцевих коледжів Канади та Саскачеванський інститут прикладних наук і технологій за фінансової підтримки Канадського агентства міжнародного розвитку.

“Я мрію, щоб роми не тільки Ужгорода, а й інших міст та сіл Закарпаття після закінчення нашого центру відкривали свою справу і навчали інших”, – його головне кредо як керівника. Саме за ініціативи Бориса Бучка в Ужгороді почали активно вирішуватися проблеми професійного навчання ромів.