Закарпатське обласне підкарпаторусинське товариство імені Кирила і Мефодія

Закарпатське обласне Підкарпаторусинське товариство імені Кирила і Мефодія (ЗОПКМ) – це громадське об’єднання жителів Закарпатської області, які самоідентифікують себе як народ русинів, нащадків споконвічних жителів південних схилів гір Карпат і не втратили історичну пам’ять, свої історичні, етнічні, культурні, духовні і мовні корені, як певної здавна сформованої історичної і етнічної спільноти на своїй історичній землі.

Товариство засноване 3 червня 1994 року, об’єднує 620 членів. Голова товариства – Сидор Димитрій Димитрович, член Національної спілки журналістів України, редактор газети «Християнська родина», настоятель Хресто-Воздвиженського кафедрального православного собору в м.Ужгороді.

Метою ЗОПКМ є проведення культурно-просвітницької роботи серед членів Товариства для духовного та національно-культурного їх збагачення на основі добра, віри і справедливості; виведення питання офіційного визнання русинської національності в Україні з площини безплідних «наукових дискусій» у площину правового внесення русинської нацональності «русин» у державний реєстр національностей; захист конституційних прав і законних економічних, культурних і духовних інтересів членів товариства.

До структури обласного осередку входить ряд районних організацій.

Членами ЗОПКМ є журналісти, історики, студенти, письменники, лікарі, вчителі, художники.

ЗОПКМ є членом Закарпатської асоціації русинських організацій «Сойм Підкарпатських русинів», через яку приймає участь у роботі Світової Ради Русинів. ЗОПКМ має шефство над музеєм старовинних ікон та книг у м.Ужгороді, систематично проводить науково-практичні конференції, виставки книг та ікон, співпрацює з фондом дітей-сиріт «Нова сім’я», організовує різдвяні та пасхальні концерти-фестивалі, бере активну участь у міжнародних акціях русинських товариств через Світову Раду Русинів.

Товариство організувало ряд наукових акцій по офіційній кодифікації русинської мови. Проводить подальші розробки «Граматики русинської мови» і здійснює переклад Євангелія на кодифіковану русинську мову, організовує поїздки художніх колективів Закарпаття в інші країни, де проживають русини: Чехію, Угорщину, Словенію, Сербію, Словаччину, Польщу.

Товариство організовує вечори вшанування русинських будителів О.Духновича, Ю.Венеліна-Гуци, І. Сільвая, І.Гарайди та ін.

ЗОПКМ не є політичною організацією, її членами є представники різних партій, безпартійні, християни Східного Обряду. Воно діє в правовому полі, дотримуючись Конституції і законів України, співпрацює з іншими національно-культурними товариствами Закарпаття, сприяє процесу відродження культурних і духовних традицій національних меншин краю.